Bosna Hersek Hakkında Facebook Twitter
Bosna Hersek Hakkında
 
Bosna Hersek ile asırlardan beri devam eden ortak kültürümüz bu ülkede eğitim alacak öğrenciler için en önemli avantajlardan biridir.
 
Bosna Hersek’teki 4,5 milyondan fazla nüfusun yaklaşık 3 milyonu Müslüman Boşnak nüfustan oluşmaktadır. Bosna’daki diğer etnik unsurları Sırplar, Hırvatlar, Karadağlılar oluşturmaktadır.
 
Boşnaklar Müslüman olup diğer etnik unsurlar Hıristiyan, Musevi ve diğer dinlere mensuptur.
 
Bosna’da konuşulan dil Boşnakçadır. Boşnakça Slav dili olup Sırpça, Hırvatça, Karadağ dili, Slovenya dili ile aynıdır.
 
Boşnakça bilen bu dilleri konuştuğu gibi Rusça, Ukraynaca, Bulgarca, Makedonca da anlayabilir ve dilerse kolayca öğrenebilir.
 
Balkanlardaki bulunan ülkeler arasında Bosna Hersek gerek doğal güzellikleri gerek kültürel ve etnik zenginliği gerekse yaşam şartlarının uygunluğu olarak en yaşanılır ülkelerin başında gelmektedir. 1984 kış olimpiyatları burada yapılmıştır. Bosna Hersek ve Türkiye arasında yapılan iş-ticaret-turizm, eğitim, spor anlaşmaları bulunmaktadır ve karşılıklı işbirliği hızla ilerlemektedir.
 
Başkent Saraybosna
 
Saraybosna, yaklaşık 620 bin nüfusuyla Bosna Hersek’in başkentidir. Şehir Bosna’daki Osmanlı hakimiyeti ile birlikte kurulmuştur. Aynı zamanda ülkenin en gelişmiş ve büyük şehridir. Doğunun ve Batının en güzel harmanlandığı Kiliseler Camiler ve Sinagogların yan yana görülebildiği ender şehirlerden biridir. Saraybosna’daki Müslüman nüfus %80 civarındadır. Saraybosna’da yürüken kendinizi Bursa’da, İstanbul’da ,Budapeşte’de veya Viyana’da yürüyormuş gibi hissedersiniz, çünkü Osmanlı’dan sonra ülkeye hakim olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu (Habsburg)’a ait eserlerini de görmek mümkün. Saraybosna, 2010 yılında Lonely Planet’in 2010′da görülmesi gereken ilk 10 yer listesinde yer almıştır.
 
Kendinizi Türkiye’de hissedeceksiniz
 
Uçakla İstanbuldan 1,5 saat mesafede yer alan Bosna’ya indikten sonra kendinizi Türkiye’de hissedeceksiniz. Bosna halkı, çok sıcakkanlı, misafirperverdir. Bosna-Hersekle olan ortak tarihi ve kültürel bağlarımız nedeniyle, kendinizi Türkiye’de hissedecek, yabancılık çekmeden rahat bir eğitim alacaksınız.
 
Boş vakitlerinizde Başçarşı’da çay ve Türk kahvesi içecek, Neretva nehrini takip ederek 130 km mesafedeki Mostar’a gidecek Bosna’nın güzelliklerini keşfedeceksiniz.
 
Saraybosna – Trieste (İtalya) : 600 km
 
Saraybosna – Budapeşte(Macaristan): 555 km
 
Saraybosna – Pécs(Macaristan): 368 km
 
Saraybosna – Zagrep (Hırvatistan): 373 km
 
Saraybosna – Dubrovnik (Hırvatistan) 240 km
 
 
 
Copyright 2024 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.