Ziraat üniversitesinde yüksek öğrenim görmek isteyen yabancılar için özel dil hazırlık bölümü vardır. Yüksek öğrenim kuralları ile gerekli arzulara cevap vermektedir. Bulgaristan Cumhuriyetinde yüksek öğrenim görmek isteyen yabancı öğrencileri yetiştirmek üzere ruhsatı vardır. Dil hazırlık öğrenimine devamlılık 9 aydır.
 
Bulgaristan Cumhuriyeti Milli eğitim Bakanlığı tarafından verilen ve uygun görülen plan ve program dahilinde öğretim sürdürmektedir.

 

Dil hazırlık kursu özgün öğrenim 2 donemden oluşur. 1. somestir sonunda sınavı kazanan öğrenciler 2. somestira devam etme hakkı elde ederler. 2. somestirin sonundaki sınavı kazanan öğrenciler başarı ile öğrenimlerini tamamlamış kabul edilerek sertifikaları verilir.

 

Dil hazırlık kursu öğretmenleri alanlarında uzmanlaşmış öğretmenlerdir. Kurs çağdaş dersliklerde hizmet verir. Sınıflar en fazla 10 kişilik guruplardan oluşur.

 

Mültimedyanın tüm olanakları içerisinde video - bilgisayar modern araçlar kullanılır.
Dil laboratuarları,  bilgisayar salonu ve okuma kitaplara ile hizmet veren bölümlerdir,  araştırmalı seminerlerle bölümlerde uzmanlaştırılarak öğretim verilir.

Dil hazırlık bölümünden sertifika ile ayrılan öğrenciler isteklerine göre yüksek öğrenim görmek için üniversitemizin ziraat fakültesinde öğrenimlerini sürdürebilirler, veya arzularına göre Bulgaristan Cumhuriyetinin her yerinde geçerli olan bu sertifika ile diğer üniversitelerin bölümlerine kayıtlarını yaptırabilirler.