Azerbaycan Eğitim Soru & Cevaplar
Azerbaycan Eğitim Soru & Cevaplar

Azerbaycan Üniversiteleri Hakkında Merak Ettikleriniz 

SORU: Azerbaycan'da herhangi bir üniversiteden alınan diplomanın Türkiye'de denkliği varmı'dır. ? 

CEVAP: Denklik Bilgi için https://okultanima.yok.gov.tr   E- Devlet üzerinden giriş yaparak Üniversitelerin tanınıp, tanınmadığını anında öğrenebilirsiniz.Soru :  Konaklama imkanları nelerdir ve fiyatları ne kadardır?


Cevap :
Azerbaycan’da da Türkiye’de olduğu gibi yurt, daire, daire içinde bir oda ve ev kiralama gibi birçok seçenek vardır ve her öğrenci kendine uygun olanı tercih edebilir.

Azerbaycan’da konaklama maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olmakla beraber şehirden şehre, bölgeden bölgeye çok fazla değişebilir.
 Soru :  Üniversiteye kayıt olabilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekir? 


Cevap :
Azerbaycan’da bir üniversiteye kayıt olabilmek için toplamda 12 yıllık eğitim görmüş olmak gerekir. Bazı üniversiteler adayların baraj puanı almış olmalarını şart koşmaktadır. Ancak çoğu üniversite için lise mezunu olmak yeterlidir.   Soru :  Aylık giderler ortalama ne kadardır?  

Cevap :
Azerbaycan’da bir öğrencinin aylık giderleri kişisel olmakla beraber ortalama 450$ ila 550$ arasında değişim göstermektedir.  Soru :  Oturum izinleriyle ilgili süreç nasıl işlemektedir?  


Cevap :
 Azerbaycan’da üniversite okumaya devam ederken oturum izni alınabilmektedir. Soru :   Eğitim dili nedir? İngilizce eğitim almak mümkün müdür?  


Cevap :
 Azerbaycan’da eğitim dili lisans seviyesinde büyük çoğunlukla Azerice olmakla beraber bazı özel üniversitelerde ve devlet üniversitelerindeki çok nadir bazı bölümlerde İngilizce ve Türkçe de eğitim verilebilmektedir. Yüksek lisans seviyesinde ise İngilizce olan bölümler vardır, bu bölümler arasından seçim yapılabilir.   Soru :   Azerbaycan’a ulaşım nasıl sağlanır? 


Cevap :
Uçak yoluyla veya karayoluyla şehre veya şehir yakınlarında bulunan bir havalimanına rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.Soru :  Ülke içi ulaşım nasıl sağlanır? 


Cevap :
Azerbaycan’da şehir içi ulaşım minibüs, metro ve otobüs gibi seçeneklerle kolayca sağlanabilir.
Ayrıca taksi fiyatları ülkemize göre biraz pahalı olsa da zor durumda kalındığında akılda bulunması gereken bir seçenektir ve ülkede genelde taksimetre bulunmadığından araca binildiğinde gidilecek yer için pazarlık yapılması gerekir.   
 Soru :  Sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanılabilinir? 


Cevap :
 Yaptırılacak olan sağlık sigortaları aracılığıyla belirli şartlara ve durumlara bağlı olmak üzere sağlık hizmetlerinden ücretli veya ücretsiz olarak yararlanılabilir.

 

Copyright 2020 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.