Kosova Eğitim Soru & Cevaplar
Kosova Eğitim Soru & CevaplarKosova Üniversiteleri Hakkında Merak Ettikleriniz ;

SORU: Kosova herhangi bir üniversiteden alınan diplomanın Türkiye'de denkliği varmı'dır. ?

CEVAP: Denklik Bilgi için 
https://okultanima.yok.gov.tr    E- Devlet üzerinden giriş yaparak Üniversitelerin tanınıp, tanınmadığını anında öğrenebilirsiniz. Denklik hakkında yökten bilgi almalısınız...SORU: Lisedeki bölümüm sayısal, sözel, eşit ağırlık, meslek lisesi veya sağlık lisesi Kosova'da hangi bölümlerde okuyabilirim?

CEVAP: Kosova Üniversitelerinde alan ayrımı yapılmaksızın istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz.SORU: Kosova hayat şartları nasıldır. Aylık ortalama ne kadar masrafım gider?

CEVAP: Bosna Hersek’te yemek, barınma vs. aylık ortalama 300 – 400 Euro ile hayatınızı sürdürebilirsiniz.


SORU: Kosova'ya nasıl gidilir? Ulaşım fiyatları ne kadardır?

CEVAP: Kosova'ya uçak ile gidebilirsiniz Türk Hava Yolları düzenli gidiş geliş bulunmakta, Ortalama uçak biletleri 140-170 Euro arasında değişmektedir.SORU: Türk öğrenciler Kosova’da hastanelerden ücretsiz yararlanabilirler mi? SGK sigortaları Kosova'da geçerlimi?

CEVAP: Öğrenciler Türkiye’deki sigortalardan faydalanamazlar ancak Kosova'da belirli ücretler ödeyerek Yıllık sağlık sigorta poliçeleri alarak ödedikleri ücretlerini özel sigorta şirketlerinden alabilirler. Ortalama bir yıllık özel sağlık sigorta ücreti 100 Euro'dur.SORU: Şuanda Türkiye’den Kosova'da eğitim almak için giden ortalama T.C. uyruklu öğrenci sayısı kaçtır?

CEVAP: Ortalama 1500- 2000 öğrenci bulunmaktadır.


SORU: Biz Kosova’da eğitim alırken ailelerimiz bize nasıl para gönderebilir?

CEVAP: Kosova'ya gitmeden önce Türkiye'deki herhangi bir bankadan TL hesabı açarak, üzerinde mastercard veya visa amblemi olan bankamatik kartınızdan Kosova’da bulunan tüm banka atm'lerinden anında para çekebilirsiniz.SORU: Şehir içi ulaşım nasıl sağlanmaktadır?

CEVAP: Şehir içi ulaşım için tramvay ve halk otobüsleri kullanılır, sınırsız biniş hakkı olan aylık kartlar alarak kullanabilirsiniz.Copyright 2020 © | Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ltd.Şti.